Uudised

Andrei Svištš Ekspressis: Kas rahvakohtunik on kohtusüsteemi tugevdaja või õõnestaja?

‹ Kõik uudised

Andrei Svištš Ekspressis: Kas rahvakohtunik on kohtusüsteemi tugevdaja või õõnestaja?

Andrei Svištš, RASKi kriminaalmenetluse valdkonna kaasjuht, kes esindab Tallinna Sadama kriminaalasjas ühte süüdistatavat, tõstatab Eesti Ekspressi arvamusloos küsimuse rahvakohtuniku institutsiooni rollist ja vastutusest Eesti õigussüsteemis.

Nimelt tõusetus Tallinna Sadama korruptsioonisüüdistuse kohtuasjas  hiljuti küsimus rahvakohtuniku sobivusest mõista süüdistatavate üle õigust. Täpsemalt heideti ühele kohtuprotsessi määratud rahvakohtunikule ette süüdistatavalt raha küsimist informatsiooni eest. Kaitsepolitseiamet aga ei soovinud väidete kontrolliks kriminaalasja algatada põhjusel, et varurahvakohtunik ei ole juriidiliselt võttes ametiisik, samuti puudub tal justkui mõjuvõimu, millega võiks kaubelda. Ometi istub rahvakohtunik teiste kohtunikega sama laua taga, käib kõigil istungitel, saab riigilt rahalist kompensatsiooni protsessis osalemise eest ning on faktiliselt valmis asendama kumbagi rahvakohtunikku, kui enne asja arutamise lõppu peaks kolleegiumis olevatest rahvakohtunikest keegi välja langema ja siis ka asja sisuliselt lahendama.

Kas rahvakohtunik on Eesti õigussüsteemis erapooletu kohtupidamise garant või hoopis kohtusüsteemi õõnestaja, küsib Andrei Svištš oma arvamusloos.
Täismahus artiklit saab lugeda siit: https://ekspress.delfi.ee/.../kas-rahvakohtunik-on...