Uudised

RASKi õigusekspert Birgit Aasa (PhD) osales Teaduste Akadeemia ettepanekul Eesti põhiseaduse preambula kommenteerimisel

‹ Kõik uudised

RASKi õigusekspert Birgit Aasa (PhD) osales Teaduste Akadeemia ettepanekul Eesti põhiseaduse preambula kommenteerimisel

Eile, 7. novembril esitles Eesti Teaduste Akadeemia riigiõiguse sihtkapital Eesti Vabariigi põhiseaduse uuendatud kommentaare, mille eesmärgiks on värske ja kvaliteetse vaate tagamine riigiõigust puudutavate küsimuste tõlgendamisel.

Põhiseaduse kommentaaride peatoimetajaks on õigusteadlane, endine Riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Uno Lõhmus. Eesti põhiseaduse preambula kommentaari koostas järeldoktor Kopenhaageni Ülikooli õigusteaduskonna iCourts teaduskeskuses ja Advokaadibüroo RASK õigusekspert Birgit Aasa.

Birgiti enda sõnul oli preambula kommentaari koostamine omamoodi akadeemiline väljakutse, sest mõtiskleda tuli mh selliste keeruliste kontseptsioonide üle nagu vabadus, õiglus ja õigus. “Mis teeb need kommentaarid eriliseks on just teaduspõhine lähenemine ja käsitluse põhjalikkus,” kommenteerib Birgit töö sisu. “Olen kindel, et õigusteadlaste kõrval leiavad ka praktikud enda jaoks kommentaaridest senisest põhjalikuma ja süvitsi mineva käsitluse, mida oma igapäevatöös kasutada.”

Eesti Teaduste Akadeemias toimunud esitlusel tutvustas uusi kommentaare peatoimetaja Uno Lõhmus. Põhiseaduse preambulist rääkis Birgit Aasa, preambuli kommentaaride autor. Põhiseaduse IX peatüki „Välissuhted ja välislepingud“ üle arutlesid selle peatüki kommentaaride autorid Tiina Pajuste ja Rain Liivoja. Arutelu modereeris Kristi Land.

Eelkõige seadusandjatele, riigi- ja kohalike omavalitsuste ametnikele, kohtunikele ja juristidele mõeldud kommentaarid hakkavad ilmuma osade kaupa veebilehel  pohiseadus.riigioigus.ee

Esimesena ilmuvad preambuli ja IX peatüki „Välissuhted ja välislepingud“ kommentaarid. Uudne ja käepärane on ka uute kommentaaride veebipõhine lahendus, mis on tehtud äärmiselt kasutajasõbralikuks.

Põhiseaduse kommentaarid on Eesti teaduste akadeemia riigiõiguse sihtkapitali väljaanne, mis ilmub justiitsministeeriumi rahalisel toetusel.

Rohkem infot: https://www.akadeemia.ee/sundmused/eesti-vabariigi-pohiseaduse-kommentaaride-esitlus/